Najczęściej zadawane pytania

Emolienty to preparaty do stosowania zewnętrznego o właściwościach nawilżających, natłuszczających i uelastyczniających skórę.
Ich głównym zadaniem jest odbudowa uszkodzonej bariery naskórkowej i przywrócenie jej funkcji. Jest to możliwe m.in. dzięki parafinie, która posiada własności okluzyjne. Powoduje ona wytworzenie na powierzchni naskórka płaszcza ochronnego, który zapobiega odparowywaniu wody.

Emolienty dostarczają skórze także składników lipidowych i białkowych, których brakuje w zmienionej chorobowo warstwie rogowej.

Kosmetyki z linii Zaawansowana Ochrona

 • Emulsja - przeznaczona jest do codziennej kąpieli niemowląt i małych dzieci (0-3 lat). Sposób użycia: niemowlęta: ½-2 nakrętki (dzieci: 1-3 nakrętki) dodać do wanienki napełnionej wodą, umyć delikatnie całe ciało niemowlęcia/dziecka. Delikatnie osuszyć skórę.
 • Krem - do codziennej pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci (0-3 lat) oraz jako uzupełnienie pielęgnacji emulsją do kąpieli. Do stosowania na umytą skórę, bezpośrednio po kąpieli lub częściej.
 • Mydło - do codziennego mycia suchej i wrażliwej skóry. Sposób użycia: mydło należy spienić z dodatkiem wody, wytworzoną pianę wmasować powoli w skórę dziecka, a następnie dokładnie spłukać. Delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem.

Kosmetyki z linii Łagodna Ochrona

 • Płyn do kąpieli - do codziennej kąpieli starszych dzieci (3-6 lat). Sposób użycia: niewielką ilość płynu dodać do bieżącej wody i rozprowadzić ręką.
 • Żel do mycia głowy i ciała - do codziennej kąpieli starszych dzieci (3-6 lat). Sposób użycia: niewielką ilość żelu nanieść na dłoń lub myjkę, spienić bez dodatku wody, a następnie delikatnie wmasować w zwilżoną skórę i włosy dziecka i na koniec dokładnie spłukać.

Emulsja do kąpieli lek OTC


Emulsja służy do miejscowego leczenia podrażnionej, suchej, swędzącej i łuszczącej się skóry. Produkt leczniczy jest też wskazany do kąpieli niemowląt.

Emulsję należy dodawać do kąpieli:
 • 1-3 nakrętki - dorośli, młodzież, dzieci,
 • ½ -2 nakrętki - niemowlęta,
a następnie pozostać w wannie ze stworzonym roztworem na 10-20 minut. Po tym czasie należy wyjść z wanny i delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem. Miejscowe oczyszczanie skóry: wetrzeć niewielką ilość emulsji do kąpieli w zwilżoną uprzednio skórę, a następnie spłukać wodą i osuszyć ręcznikiem.
Produkty Oilatum® skutecznie pielęgnują wrażliwą skórę, ponieważ:
 • mogą być stosowane już od 1. dnia życia,
 • są kosmetykami hipoalergicznymi, które minimalizują ryzyko alergii i podrażnień skóry,
 • mają prosty skład, pozbawiony substancji zapachowych, barwników, czy parabenów,
 • tworzone są na bazie ciekłej parafiny, która redukuje suchość skóry, pozostawiając ją nawilżoną i gładką w dotyku przez długi czas,
 • mają niewielką ilość składników.
Kosmetyki Oilatum® Baby można stosować już od 1. dnia życia. Linia Zaawansowana Ochrona jest przeznaczona szczególnie dla najmłodszych dzieci w wieku 0-3 lat, natomiast kosmetyki z linii Łagodna Ochrona rekomendujemy w pielęgnacji skóry starszych dzieci (3-6 lat). Lecznicza emulsja do kąpieli (lek OTC) jest przeznaczona dla całej rodziny.
Produkty Oilatum® Baby są kosmetykami hipoalergicznymi, które nie zawierają substancji zapachowych, barwników i parabenów.
Przy regularnym stosowaniu kosmetyków Oilatum® Baby, możesz zauważyć znaczną poprawę kondycji skóry dziecka. Warstwa ochronna, którą tworzy ciekła parafina, zmniejsza ryzyko podrażnień, dzięki czemu skóra ma możliwość regeneracji. Skóra dziecka nie traci również potrzebnej wody, jest nawilżona oraz miła w dotyku przez długi czas, a maluch nie odczuwa dyskomfortu spowodowanego suchą skórą.
Ciekła parafina posiada własności okluzyjne, dzięki którym możliwa jest odbudowa uszkodzonej bariery naskórkowej i przywrócenie jej funkcji. Wytworzony na powierzchni naskórka płaszcz ochronny, zapobiega ucieczce wody przez parowanie. Ciekła parafina nawilża i natłuszcza skórę, działając po aplikacji jedynie powierzchniowo, dzięki czemu ogranicza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Dodatkowo wspomaga przenikanie składników odżywczych do wnętrza skóry, co umożliwia jej odbudowę i zdrowy rozwój.
Gliceryna bardzo dobrze nawilża i natłuszcza skórę, tworząc na niej warstwę ochronną, dzięki której dziecko może komfortowo poznawać świat. Gliceryna również skutecznie pochłania wodę i łatwo przenika w głąb warstwy rogowej naskórka, ułatwiając transport innych odżywczych substancji do wnętrza skóry.

Ten składnik ma także dobry wpływ na konsystencję kosmetyków, ponieważ zapobiega ich wysychaniu. Przyczynia się do lepszego zakonserwowania substancji, ponieważ obniża aktywność wody, która jest pożywką dla drobnoustrojów.
 • Przede wszystkim wybieraj hipoalergiczne kosmetyki, które nie zawierają szkodliwych detergentów.
 • Stosuj w pielęgnacji emolienty, które nawilżają skórę i tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną.
 • Zwracaj uwagę na dietę.
 • Sprawdzaj czy twoje ubrania zrobione są z naturalnych materiałów.
 • Używaj hipoalergicznego proszku do prania.
 • Do kąpieli dodawaj emulsji, która nawilży i zregeneruje skórę.
Zrezygnowanie z emolientów w trakcie remisji AZS lub po ustąpieniu alergii jest najczęstszym błędem osób z problemami skórnymi. Pamiętaj, że ustąpienie objawów nie oznacza całkowitego wyleczenia, dlatego należy nadal dbać o kondycję skóry i stosować odpowiednie kosmetyki. Staraj się także unikać alergenów i sytuacji, które mogą spowodować podrażnienie skóry. Jeżeli zaniedbasz pielęgnację, najpewniej poskutkuje to szybszym nawrotem objawów.