Sucha skóra. Jak ją pielęgnować i oczyszczać?
Sucha skóra. Jak ją pielęgnować i oczyszczać? Masz suchą skórę? Nie martw się! Jeżeli zapewnisz jej odpowiednią pielęgnację i unikniesz
Swędzenie może być wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji – w takiej sytuacji, dosyć łatwo możesz sobie z nim poradzić. Gdy jednak uporczywy świąd nie znika, może oznaczać poważniejszą chorobę, np. AZS. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się jakie są przyczyny świądu oraz poznasz sposoby na skuteczne leczenie.
Swędzenie skóry to uporczywe uczucie, które skłania do natychmiastowego podrapania się. Dlaczego tak się dzieje? Mózg w momencie kontaktu skóry z negatywnymi dla niej czynnikami, wytwarza sygnał ostrzegawczy, jakim jest uczucie swędzenia. Świąd powoduje dyskomfort, irytacje, a drapanie zazwyczaj pogarsza stan skóry. Swędząca skóra dziecka bardzo często wiąże się z płaczem i strachem. Uporczywy świąd może być o wiele trudniejszy do zniesienia niż ból, przez co dzieci mają wrażenie, że to uczucie nigdy nie przejdzie. A niestety, jeżeli dyskomfort utrzymuje się dłużej, może faktycznie utrudnić życie. Swędzenie skóry u dziecka w nocy to w końcu brak snu dla malucha, ale też rodziców. Niekontrolowany świąd to jednak nie tylko zaburzenia funkcjonowania – ciągłe drapanie się może doprowadzić do zakażenia lub tworzenia się na skórze złuszczających się zmian o charakterze liszaja zwykłego.
Dlaczego skóra swędzi? Przyczyny świądu mogą być różne. Wśród tych częstszych i mniej niebezpiecznych są działania czynników drażniących, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. Negatywnie mogą działać kosmetyki, proszki do prania czy płyn do płukania tkanin. Z tego powodu warto starannie dobierać produkty i w razie wątpliwości, testować je na małym obszarze skóry. Inną przyczyną swędzenia jest także kontaktowe zapalenie skóry, np. w wyniku stosowania lateksu, wykonania tatuażu czy noszenia biżuterii.
Uporczywy świąd wywołuje również nadmierne wysuszenie skóry, spowodowane przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów lub rzadkim stosowaniem kosmetyków nawilżających. Negatywnie na skórę wpływają również drażniące tkaniny, na przykład wełna. Bardzo często spotykane jest także swędzenie alergiczne, które może być wywołane nie tylko przez kontakt alergenu ze skórą, ponieważ także produkty pokarmowe mogą powodować uporczywy świąd.
Niekiedy jednak przyczyny swędzenia skóry są o wiele poważniejsze. Uporczywy świąd skóry może wskazywać na takie choroby, jak liszajec zakaźny, świerzb, wszawica, grzybica, atopowe zapalenie skóry lub nawet niewydolność nerek czy zapalenie wątroby. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że świąd może mieć także podłoże nerwowe. Swędzenie skóry, a stres to tak naprawdę dosyć częste połączenie, które zazwyczaj wymaga pomocy psychologa.
Do lekarza powinniśmy się udać się przede wszystkim wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie znaleźć konkretnej przyczyny świądu, swędzenie skóry obejmuje całe ciało lub uniemożliwia sen i normalne funkcjonowanie. Udaj się niezwłocznie do lekarza, jeżeli swędzeniu towarzyszą inne objawy, takie jak zaczerwienienia skóry, wysoka temperatura, utrata masy ciały czy problemy z wypróżnieniem – tego typu objawy mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jeżeli zdecydujemy się najpierw leczyć swędzenie skóry samodzielnie, ale nie widzimy efektów, również należy umówić się na wizytę ze specjalistą.
Do lekarza nie musisz wybierać się, jeśli uporczywe swędzenie jest wynikiem zastosowania kosmetyku, proszku do prania czy założenia nowej odzieży. Najczęściej wtedy wystarczy po prostu odstawić dany bodziec (nie nosić ubrania lub nie stosować kosmetyku), a skóra samoistnie wróci do formy.
Bardzo często swędzenie skóry u dziecka jest wynikiem atopowego zapalenia skóry (AZS). Jest to przewlekła, nawrotowa choroba, która dotyczy naskórka i skóry właściwej. Wspominany silny świąd wraz ze zmianami skórnymi, jest głównym objawem tej choroby.
AZS jest często chorobą wieku dziecięcego – atopowe zapalenie skóry może dotknąć również niemowlaka. Uporczywy świąd w nocy u maluszka jest wyjątkowo trudnym doświadczeniem dla całej rodziny i jedynym rozwiązaniem przynoszącym ulgę, są specjalistyczne leki oraz kosmetyki. Zmiany skórne u dzieci mają bardzo często charakter wyprysku, który częściowo pokryty jest strupami. Towarzyszy mu suchość skóry i niekiedy zakażenia bakteryjne. Dokładną charakterystykę choroby znajdziesz w naszym artykule tutaj.
Diagnostyka atopowego zapalenia skóry polega przede wszystkim na wykonaniu skórnych testów punktowych z alergenami pokarmowymi i powietrzno-pochodnymi oraz oznaczenie stężenia całkowitych i antygenowo swoistych IgE w surowicy. Niezależnie jednak od stopnia ciężkości choroby i jej postaci, główne zasady leczenia są takie same.
Przede wszystkim unikanie alergenów po diagnostyce alergologicznej oraz stosowanie diet eliminacyjnych. Czym za to smarować skórę dziecka z AZS? Przydatne są tutaj specjalistyczne leki oraz emolienty. Odpowiednie kosmetyki przynoszą maluchowi natychmiastową ulgę, dzięki czemu dziecko bez problemu przesypia noc, a w dzień beztrosko bawi się i odkrywa świat. Udając się do sklepu lub do apteki, szukaj produktów, nie zawierających barwników, konserwantów i substancji zapachowych, które mogą jeszcze bardziej podrażnić skórę.
Stosowanie emolientów jest podstawą leczenia AZS. Emolienty tworzą na skórzę barierę okluzyjną, dzięki której zatrzymują wilgoć i tym samym chronią skórę przed podrażnieniami. Kosmetyki bazujące na emolientach mają działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwświądowe oraz przeciwzapalne i właśnie dlatego atopowe zapalenie skóry najlepiej pielęgnować tego typu produktami.
Leczenie atopowego zapalenia skóry powinno być bezpieczne, dlatego zwracaj uwagę na hipoalergiczną formułę produktów, która zminimalizuje ryzyko kolejnych alergii i podrażnień skóry. Takim lekiem jest emulsja do kąpieli Oilatum® (dostępna bez recepty), którą możesz miejscowo leczyć suchą, swędzącą i łuszczącą się skórę, niezależnie od tego czy problem dotyczy Ciebie, czy Twojego dziecka. Lek OTC przeznaczony jest także do kąpieli niemowląt – dzięki formule emulsji, myjąc malucha możesz zadbać o jego zdrowie i nawilżyć skórę. Długotrwałe nawilżenie i natłuszczenie dające ulgę, możliwe jest dzięki zawartej w emulsji ciekłej parafinie, która tworzy na skórze warstwę ochronną.
Wybór odpowiedniego produktu jest ważny ze względu na uzupełniającą rolę w leczeniu farmakologicznym. Dzięki zastosowaniu emolientów, możesz nie tylko poprawić stan chorej skóry dziecka, ale również pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie dawek leków ogólnoustrojowych. Stosowanie sprawdzonych emolientów oraz zmniejszenie dawki jest efektywniejsze niż sama farmakoterapia, nawet przy stosowaniu wyższych dawek leków.
Sucha skóra. Jak ją pielęgnować i oczyszczać?
Sucha skóra. Jak ją pielęgnować i oczyszczać? Masz suchą skórę? Nie martw się! Jeżeli zapewnisz jej odpowiednią pielęgnację i unikniesz
Podrażniona skóra dziecka. Jak szybko załagodzić podrażnienia i chronić wrażliwą skórę?
Podrażniona skóra dziecka. Jak szybko załagodzić podrażnienia i chronić wrażliwą skórę? Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej
Jak prawidłowo kąpać noworodka?
Jak prawidłowo kąpać noworodka? Kąpiel noworodka, zwłaszcza ta pierwsza, wywołuje u rodziców ogromny stres. Na szczęście po paru razach
Dlaczego warto stosować specjalistyczne produkty do pielęgnacji skóry dziecka?
Dlaczego warto stosować specjalistyczne produkty do pielęgnacji skóry dziecka? Skóra niemowląt i dzieci jest bardziej delikatna oraz wrażliwa
AZS czyli atopowe zapalenie skóry
AZS czyli atopowe zapalenie skóry Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawrotową, zapalną chorobą skóry,