Podrażniona skóra dziecka. Jak szybko załagodzić podrażnienia i chronić wrażliwą skórę?
Podrażniona skóra dziecka. Jak szybko załagodzić podrażnienia i chronić wrażliwą skórę? Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej
Masz suchą skórę? Nie martw się! Jeżeli zapewnisz jej odpowiednią pielęgnację i unikniesz podstawowych błędów, będziesz mogła cieszyć się długotrwale nawilżoną skórą. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się jakie są rodzaje suchej skóry, przyczyny wysuszenia oraz poznasz sposoby na skuteczną pielęgnację.
Aby lepiej zrozumieć problematykę wysuszenia skóry, omówmy jej budowę. Skóra zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej oraz zlokalizowanej pod nią tkanki podskórnej:
Skóra pełni naprawdę bardzo dużo ważnych funkcji w organizmie człowieka. Przede wszystkim posiada właściwości obronne, dzięki czemu stanowi barierę dla zewnętrznych czynników środowiskowych, takich jak patogeny, toksyny czy alergeny. Skóra chroni także narządy wewnętrzne oraz dba o regulację ciepła, utrzymując stałą temperaturę ciała. Posiada też czynność wydalniczą i potrafi sama oddychać, pobierając z atmosfery tlen, a oddając niepotrzebny dwutlenek węgla.
Suchą skórę rozpoznasz po tym, że jest spierzchnięta, cienka i szorstka. W niektórych miejscach widoczne jest złuszczanie naskórka, czasem możesz zauważyć także prześwitujące naczynia krwionośne. Sucha skóra pozbawiona połysku, jest matowa, napięta i wręcz twarda w dotyku. Brakuje jej sprężystości i elastyczności, którymi cechuje się zdrowa cera. Objawy suchej skóry to również pieczenie, swędzenie i podrażnienia, które wywołują dyskomfort. Charakterystyczne dla tego typu skóry jest też to, że dużo szybciej ulega ona procesom starzenia w porównaniu do cery tłustej i mieszanej.
Jeżeli chodzi o rodzaje suchej skóry, to przede wszystkim możemy podzielić ją na suchą skórę wrodzoną i nabytą. Skóra sucha wrodzona wynika z czynników genetycznych, natomiast przyczyną tej drugiej może być niewłaściwa pielęgnacja, długotrwałe stosowanie preparatów złuszczających lub zły dobór kosmetyków. Suchą skórę często nabywa się także z wiekiem – zwykle wysuszanie następuje po 40. roku życia.
Sucha skóra wytwarza niewystarczającą ilość sebum. Powoduje to uszkodzenie ochronnej warstwy lipidowej, która odpowiada za nawilżenie skóry. Efektem jest utrata wilgoci, która wysusza skórę i zaburza jej pH. Bariera ochronna stworzona na skórze słabnie, co daje zielone światło czynnikom drażniącym, które wnikają w głąb skóry, wysuszając ją i podrażniając.
Co powoduje wysuszanie skóry? Bezpośrednie przyczyny suchej skóry to: spadek zdolności wiązania i magazynowania wody w naskórku lub niedobór lipidów w rogowej warstwie skóry. Jakie są natomiast czynniki zewnętrzne?
Suchą skórę można podzielić także na odtłuszczoną i odwodnioną. W pierwszym przypadku, pielęgnacja skóry ma na celu nie tylko nawilżyć naskórek, ale także przywrócić jego prawidłowe natłuszczenie. Skuteczne w pielęgnacji skóry odtłuszczonej będą kosmetyki, które zawierają składniki odtwarzające płaszcz lipidowy lub posiadające lipidy, które łatwo uzupełniają poszczególne warstwy skóry.
Odwodniona skóra powstaje, gdy z naskórka wyparowuje więcej wody, niż organizm jest w stanie do niego dostarczyć. Przydatne w pielęgnacji są więc tutaj kosmetyki, które wiążą i zatrzymują wodę w naskórku oraz ograniczają TEWL (przeznaskórkową utratę wody), tworząc warstwę okluzyjną. Kiedy zauważysz u siebie wysuszoną skórę na twarzy, ale też ciele, spierzchnięte usta i cienie pod oczami, być może cierpisz z powodu odwodnienia organizmu. Dodatkowymi objawami odwodnienia jest biegunka oraz gorączka. Utrata potrzebnej wody i elektrolitów bardzo często zachodzi w trakcie upałów, dlatego nie zapominaj o piciu wody, odpoczynku i chowaniu się przed słońcem.
Aby sprawdzić czy Twoja skóra jest odwodniona, możesz ścisnąć skórę na dłoni kciukiem i palcem wskazującym. Jeżeli po puszczeniu skóra bardzo powoli wraca do swojego naturalnego kształtu i koloru, może to świadczyć o wysuszeniu skóry.
Jak już napisaliśmy w poprzednim fragmencie artykułu, sucha skóra potrzebuje kosmetyków nawilżających i natłuszczających, które równocześnie ją odżywiają. Dobrze dobrany kosmetyk tworzy na skórze okluzyjny film, który zatrzyma wodę w naskórku.
Wybierając kosmetyki dla suchej skóry, zwracaj uwagę na etykiety. Tego typu produkty najczęściej mają odpowiednie oznaczenie. Kosmetyki, które wybierzesz powinny mieć prosty skład INCI, najlepiej pozbawiony alkoholu, parabenów, substancji zapachowych i barwników. W przypadku alkoholi wyjątkiem jest między innymi Acetylated Lanolin Alcohol – emolient tłusty, który tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną.
W przypadku bardzo suchej skóry, skutecznymi kosmetykami są te oparte na emolientach. Ich głównym zadaniem jest odbudowa uszkodzonej bariery naskórkowej i przywrócenie jej funkcji. Jest to możliwe dzięki wspomnianym własnościom okluzyjnym – emolienty tworzą na skórze obojętny biologicznie płaszcz, który zapobiega utracie wody, zmniejszając w ten sposób TEWL. Własności okluzyjne znajdziesz w takich substancjach jak: parafina, wazelina, oleje mineralne, wosk, sterole, czy fosfolipidy. Kosmetyki na bazie emolientów długotrwale nawilżają, natłuszczają i uelastyczniają skórę, dlatego są one bardzo często stosowane w pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci. Wykorzystywanie emolientów do ochrony skóry maluchów świadczy także o ich bezpiecznym składzie oraz skuteczności – w końcu skóra niemowląt jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na wysuszenie.
Poniżej znajdziesz kilka najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji suchej skóry. Już samo ich ograniczenie pomoże Ci ją uelastycznić.
Czego więc powinnaś unikać?
Podrażniona skóra dziecka. Jak szybko załagodzić podrażnienia i chronić wrażliwą skórę?
Podrażniona skóra dziecka. Jak szybko załagodzić podrażnienia i chronić wrażliwą skórę? Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej
Uporczywy świąd – o czym świadczy swędzenie skóry i co robić, aby zmniejszyć dyskomfort?
Uporczywy świąd – o czym świadczy swędzenie skóry i co robić, aby zmniejszyć dyskomfort? Swędzenie może być wynikiem
Jak prawidłowo kąpać noworodka?
Jak prawidłowo kąpać noworodka? Kąpiel noworodka, zwłaszcza ta pierwsza, wywołuje u rodziców ogromny stres. Na szczęście po paru razach
Dlaczego warto stosować specjalistyczne produkty do pielęgnacji skóry dziecka?
Dlaczego warto stosować specjalistyczne produkty do pielęgnacji skóry dziecka? Skóra niemowląt i dzieci jest bardziej delikatna oraz wrażliwa
AZS czyli atopowe zapalenie skóry
AZS czyli atopowe zapalenie skóry Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawrotową, zapalną chorobą skóry,