Sucha skóra. Jak ją pielęgnować i oczyszczać?
Sucha skóra. Jak ją pielęgnować i oczyszczać? Masz suchą skórę? Nie martw się! Jeżeli zapewnisz jej odpowiednią pielęgnację i unikniesz
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawrotową, zapalną chorobą skóry, dotyczącą naskórka i skóry właściwej, która cechuje się silnym świądem, typowym umiejscowieniem i charakterystyczną morfologią zmian, współistniejącą z innymi chorobami atopowymi u chorego lub jego rodziny.
AZS jest często chorobą wieku dziecięcego. W Polsce u 4,7% dzieci w wieku 3-16 lat i 1,6% dorosłych. Początek zmian do 6. mies. życia obserwuje się u 49%, do 3. r.ż. u 75% i do 5. r.ż. u 82,9% wszystkich pacjentów chorych na AZS. Odsetek chorych z dodatnim wywiadem rodzinnym wynosi 60-70%. Po okresie dojrzewania, u 10-15% utrzymują się w dalszym ciągu objawy chorobowe.
Etiologia atopowego zapalenia skóry jest wieloczynnikowa. Istotną rolę odgrywa podłoże genetyczne. Mimo licznych badań nie zidentyfikowano dotychczas tzw. genu atopii, określono natomiast kilka genów odpowiedzialnych za poszczególne ogniwa łańcucha reakcji alergicznych.
U niemowląt i dzieci do 2. roku życia najczęściej objawy chorobowe występują na:
W postaciach ciężkich – rozlane ogniska na tułowiu, pośladkach (często współistnieje pieluszkowe zapalenie skóry).
Do 12. r.ż. zmiany rozmieszczone są symetrycznie i obejmują:
W postaciach ciężkich zajęte są wszystkie okolice ciała.
W wieku młodzieńczym oraz u dorosłych, zmiany skórne mogą występować we wszystkich okolicach ciała, ale najczęstsza lokalizacja to skóra:
Zmiany skórne mają charakter przewlekły i nawrotowy, u dzieci dominuje wyprysk (zmiany pęcherzykowo-grudkowe, częściowo pokryte strupami), a u dorosłych lichenizacja (ogniska zaczerwienionej, zgrubiałej skóry, w obrębie których pojawia się wzmożone złuszczenie i bruzdowanie). Niezależnie od wieku chorego charakterystyczny jest uporczywy świąd i suchość skóry.
Diagnostyka obejmuje wykonanie skórnych testów punktowych z alergenami pokarmowymi i powietrznopochodnymi oraz oznaczenie stężenia całkowitych i antygenowo swoistych IgE w surowicy. W celu potwierdzenia alergii pokarmowej, wskazane jest przeprowadzenie testu prowokacji doustnej z podejrzewanym produktem. Leczenie atopowego zapalenia skóry jest sztuką współdziałania lekarza i pacjenta. Główne zasady postępowania niezależne od postaci i stopnia ciężkości choroby to:
Należy uwzględnić indywidualny dobór metod leczenia w zależności od:
Leczenie zalecane w postaci lekkiej:
Leczenie zalecane w postaci średnio nasilonej:
Leczenie zalecane w postaci ciężkiej – postać ciężka stanowi wskazania do leczenia ogólnego:
Niezależnie od ciężkości choroby, w razie wystąpienia zakażeń:
W okresie remisji należy stosować właściwą pielęgnację suchej skóry atopowej, przez intensywne nawilżanie i natłuszczanie.
Choć leczenie farmakologiczne jest bardzo istotnym elementem terapii atopowego zapalenia skóry, to zawsze należy pamiętać o konieczności dbania o prawidłowe natłuszczenie i nawilżenie skóry, szczególnie w okresach nasilenia zmian chorobowych.
Stosowanie emolientów uważa się za podstawę leczenia AZS. Emolienty stanowią barierę okluzyjną dla skóry atopowej, zatrzymują wilgoć i chronią ją przed podrażnieniami. Specjalnie opracowane produkty zmiękczające mają działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciw świądowe i przeciwzapalne. Są to złożone mieszaniny specjalnie zaprojektowane, aby naskórek był bardziej miękki. Terminy „emolienty” i „środki nawilżające” są często używane zamiennie. Środki okluzyjne działają poprzez tworzenie cienkiej warstwy hydrofobowej na powierzchni skóry, aby opóźnić przeznaskórkową utratę wilgoci. Są one podobne do międzykomórkowych warstw lipidowych ceramidu, cholesterolu i wolnych kwasów tłuszczowych. Przykłady obejmują lanolinę, oleje mineralne, oliwę z oliwek, ceramid wazelinowy, parafinę i silikon. Substancje utrzymujące wilgoć przyciągają parę wodną, aby nawilżyć skórę. Są podobne do naturalnych czynników nawilżających w rogówkach. Przykłady obejmują glicerynę, alfa-hydroksykwasy i sorbitol. Emolienty wypełniają pęknięcia między złuszczającymi się warstwami naskórka i wygładzają skórę. Przykłady obejmują kolagen, elastynę, stearynian glicerolu i masło shea.
Wybór emolientu jest często poważnym problemem dla pacjentów i lekarzy. Pomimo różnic cenowych, główne składniki to: wazelina, parafina, gliceryna, masło roślinne i oleje naturalne. Ostatnie postępy w zrozumieniu patofizjologii AZS doprowadziły do produkcji nowych środków nawilżających, ukierunkowanych na uzupełnienie ceramidów i naturalnych czynników nawilżających w warstwie rogowej naskórka. Rodzice nieustannie poszukują idealnego emolientu, który uznają za akceptowalny do stosowania na swoich dzieciach.
Bardzo ważne jest, by sięgać po produkty testowane dermatologicznie pod kierunkiem specjalisty dermatologa. Testy tego typu zmniejszają ryzyko wystąpienia podrażnienia po zastosowaniu emolientu, ze względu na obecność substancji drażniących.
Typowe składniki bezpiecznych emolientów to produkty ropopochodne, gliceryna, kwasy tłuszczowe i oleje roślinne. Idealny środek zmiękczający skórę powinien zawierać kombinację środków okluzyjnych w celu spowolnienia utraty wody, środków utrzymujących wilgoć w celu zwiększenia zdolności do zatrzymywania wilgoci oraz środków tłustych w celu zmniejszenia tarcia o skórę.
Wybór emolientu jest ważny ze względu na uzupełniającą rolę w leczeniu farmakologicznym. Dzięki stosowaniu emolientów nie tylko jesteśmy w stanie poprawić stan chorej skóry, ale też pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie dawek leków ogólnoustrojowych i miejscowych. Mniejsze dawki leków przy jednoczesnym stosowaniu sprawdzonych emolientów, dają lepsze efekty leczenia niż sama farmakoterapia wyższymi dawkami leków.
dr Bartosz Pawlikowski
Specjalista Dermatologii i Wenerologii
Pediatra
Sucha skóra. Jak ją pielęgnować i oczyszczać?
Sucha skóra. Jak ją pielęgnować i oczyszczać? Masz suchą skórę? Nie martw się! Jeżeli zapewnisz jej odpowiednią pielęgnację i unikniesz
Podrażniona skóra dziecka. Jak szybko załagodzić podrażnienia i chronić wrażliwą skórę?
Podrażniona skóra dziecka. Jak szybko załagodzić podrażnienia i chronić wrażliwą skórę? Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej
Uporczywy świąd – o czym świadczy swędzenie skóry i co robić, aby zmniejszyć dyskomfort?
Uporczywy świąd – o czym świadczy swędzenie skóry i co robić, aby zmniejszyć dyskomfort? Swędzenie może być wynikiem
Jak prawidłowo kąpać noworodka?
Jak prawidłowo kąpać noworodka? Kąpiel noworodka, zwłaszcza ta pierwsza, wywołuje u rodziców ogromny stres. Na szczęście po paru razach
Dlaczego warto stosować specjalistyczne produkty do pielęgnacji skóry dziecka?
Dlaczego warto stosować specjalistyczne produkty do pielęgnacji skóry dziecka? Skóra niemowląt i dzieci jest bardziej delikatna oraz wrażliwa